Grzechy “Dobrej Zmiany” – X. Armia

WŁAMANIE DO CENTRUM KONTRWYWIADU NATO

W nocy z 18 na 19 grudnia 2015 roku do Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO weszła Żandarmeria Wojskowa. Wyposażeni w wytrychy i łomy funkcjonariusze posiadali pełnomocnictwa Antoniego Macierewicza. Na miejscu był również Bartłomiej Misiewicz. Żeby dostać się do środka funkcjonariusze musieli wyburzyć jedną ze ścian. Zdaniem Sądu Okręgowego w Warszawie, wejście przez ludzi Antoniego Macierewicza do Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO było bezprawne. Uzasadniając orzeczenie sędzia Marek Celej mówił, że “odwołanie oskarżonych z funkcji odbyło się z naruszeniem prawa. Nie było podstaw prawnych, by wkroczyć na teren Centrum”.

 

ODEJŚCIE 36 GENERAŁÓW

Jak informuje „Gazeta Wyborcza” tylko przez pierwsze dwa lata od czasu przejęcia władzy przez PiS i powołania Antoniego Macierewicza na szefa MON z armii odeszło 36 generałów. Wojsko Polskie opuściło m.in. całe dotychczasowe dowództwo sił zbrojnych: szef sztabu gen. Mieczysław Gocuł, dowódca generalny sił zbrojnych gen. Mirosław Różański, gen. Marek Tomaszycki, szef wojsk specjalnych gen. Jerzy Gut.

 

ODEJŚCIE 76 OFICERÓW GROM

Według doniesień tygodnika “Polityka”, po zmianach kadrowych z elitarnej jednostki wojskowej GROM odeszło 74 oficerów. Jest to rekord w historii jednostki. Dowództwo jednostki odmawia komentarza w tej sprawie.

 

CZYSTKI W WOJSKU

Wg dziennikarzy “Polityki” Antoni Macierewicz wymienił 90 proc. oficerów na stanowiskach dowódczych w Sztabie Generalnym i ponad 80 proc. w Dowództwie Generalnym. Głównym powodem do czystki była nominacja za czasów rządów PO-PSL.

 

CZYSTKI NA UCZELNIACH WOJSKOWYCH

Na polecenie Wiceministra Obrony Narodowej Wojciecha Fałkowskiego od nauczania w Akademii Marynarki Wojennej następnych generacji oficerów zostały odsunięte następujące autorytety: admirał Ryszard Łukasik, były dowódca Marynarki Wojennej i członek Rady Bezpieczeństwa Narodowego, wiceadmirał Henryk Sołkiewicz, były szef Sztabu Marynarki Wojennej oraz kontradmirał Zbigniew Badeński, były szef Szkolenia – zastępca dowódcy Marynarki Wojennej i szef Sztabu Marynarki Wojennej. W Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu proces zwalniania doświadczonych oficerów, byłych dowódców wojskowych, zaczął się w 2016 roku. Rektorem został wówczas płk Dariusz Skorupka, który poza stopniem naukowym praktycznie nie posiada żadnych doświadczeń liniowych, nie ukończył studiów generalskich oraz nigdy nie wykonywał zadań w strefach działań wojennych lub stabilizacyjnych.

 

WYCOFANIE WOJSKA Z EUROKORPUSU

Jak poinformował rzecznik Eurokorpusu Vicente Dalmau, Polska – decyzją Ministra Macierewicza – będzie powoli wycofywała udział swoich wojsk w tej międzynarodowej organizacji wojskowej. Polski rząd postanowił uchylić decyzję poprzedniego rządu w sprawie zostania państwem ramowym Eurokorpusu i pozostać państwem stowarzyszonym.

 

MEDAL DLA MISIEWICZA

Były rzecznik prasowy ministerstwa, Bartłomiej Misiewicz, otrzymał Złoty Medal za Zasługi dla Obronności Kraju. Medal przyznano mu w trybie nadzwyczajnym – zwyczajowo najpierw otrzymuje się brązowy, po trzech latach srebrny i po kolejnych 5 latach złoty. Jednak Misiewicz otrzymał złote odznaczenie zaledwie po niecałym roku pracy dla MON.

 

ARESZTOWANIE BARTŁOMIEJA M.

Były rzecznik MON i bliski współpracownik Antoniego Macierewicza, odznaczony medalem za zasługi dla obronności kraju, w styczniu 2019 roku został zatrzymany i aresztowany. Jak podało CBA zatrzymania miały związek ze śledztwem dotyczącym niegospodarności, powoływania się na wpływy oraz fałszowania dokumentów przy okazji zawierania umów przez spółkę Polska Grupa Zbrojeniowa SA.

 

PRZETARG AUTOSANU

Spóźnione o 20 minut złożenie oferty Autosanu w przetargu dla wojska spowodowało utratę szansy na kontrakt o wartości około 30 milionów złotych.

 

83 JELCZE DLA ARMII

Jelcz, należący do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, podpisał umowę z MON na dostarczenie 500 ciężarówek. Dostarczy jedynie 83 ze względu na brak możliwości produkcyjnych.

 

15 MILIONÓW Z KART MON

Poseł Piotr Misiło wnioskował do resortu o opublikowanie wydatków dokonywanych przy użyciu kart płatniczych. Między 01.2016 a 06.2017 pracownicy MON za kadencji Macierewicza wydali blisko 15 milionów złotych używając służbowych kart płatniczych i kredytowych – 9 540 317 zł w 2016 roku oraz 5 258 061 zł w pierwszym półroczu 2017 roku. Karty służyły wówczas przede wszystkim organizacji pobytu jednostek wojskowych zagranicą i obsłudze delegacji zagranicznych. To oznacza średnio 27 tysięcy dziennie na tego typu działania.

 

SAMOLOTY VIP BEZ PRZETARGU

Samoloty dla VIP-ów zostały kupione bez oficjalnego przetargu, z tzw. “wolnej ręki”. MON tłumaczył, że była to jedyna odpowiadająca naszym potrzebom oferta. Dodatkowe kontrowersje w tej sprawie budzi sugerowana przez posłów opozycji rola Wacława Berczyńskiego, rzekomego lobbysty Boeinga, członka podkomisji smoleńskiej. Krajowa Izby Odwoławcza stwierdziła, że MON faworyzowało firmę Boeing w przetargu na zakup samolotów dla VIP – poinformował portal Onet.

 

TAJEMNICE WACŁAWA BERCZYŃSKIEGO

W marcu 2016 Antoni Macierewicz wyznaczył Wacława Berczyńskiego na szefa Podkomisji Smoleńskiej. Posłowie opozycji wystosowali do MON zapytanie poselskie w sprawie kompetencji Berczyńskiego. Do dziś nie otrzymali odpowiedzi. Wg Macierewicza “badał dziesiątki katastrof lotnictwa wojskowego” w USA. Jednak jak twierdzą dziennikarze Onetu dostępne dokumenty amerykańskie tego nie potwierdzają. Do tego Berczyński sam o sobie mówił, że w koncernie Boeing był “konstruktorem Działu Wojskowo- Kosmicznego.” Według firmy był w Boeingu informatykiem. Będąc doradcą Ministra Obrony miał dostęp do dokumentacji postępowania na śmigłowce. W wywiadzie dla “Dziennika Gazety Prawnej” ogłosił, że to on “wykończył Caracale”. Po skandalu, który wywołała ta wypowiedź, Berczyński wyjechał do USA.

 

ŚMIGŁOWCE RATUNKOWE ZNIKAJĄ Z WYBRZEŻA

We wrześniu 2017 roku decyzją Ministra Macierewicza śmigłowce ratunkowe latające nad polskim wybrzeżem zostały wycofane. Sprzęt był przestarzały i wymagał remontu, jednak w związku z zerwanym przez rząd PiS kontraktem na francuskie Caracal, nie było nowych śmigłowców, które mogłyby je zastąpić.

 

8 ŚMIGŁOWCÓW ZAMIAST 50 CARACALI

Pod koniec swoich rządów koalicja PO-PSL podjęła decyzję o zakupie 50 wielozadaniowych, francuskich śmigłowców Caracal, które miały być montowane w Łodzi. Po trwających ponad rok negocjacjach dotyczących offsetu, prowadzonych już przez rząd PiS, negocjacje zostały zerwane. Minister Macierewicz obiecał wtedy zakup większej ilości lepszych śmigłowców w lepszych cenach. W styczniu 2019 rząd kupił bez przetargu 4 amerykańskie śmigłowce Black Hawk za blisko 700 mln zł. W kwietniu zakupiono 4 włoskie śmigłowce AW10. Wg dziennikarzy “Polityki” cena włoskich śmigłowców była niemal dwukrotnie wyższa niż krytykowanych przez PiS Caracali.

 

NIEWIDZIALNE ŚMIGŁOWCE MACIEREWICZA

Po zerwaniu umowy na francuskie Caracale Minister Macierewicz zapowiedział budowę polsko-ukraińskich śmigłowców. Plan nigdy się nie zmaterializował.

 

FABRYKA TROLLI W ŻANDARMERII WOJSKOWEJ

Jak napisali we wrześniu 2019 r. dziennikarze portalu Onet: “Sieć fejkowych kont na Twitterze, powiązanych z rzecznikiem prasowym i wysokimi rangą oficerami Żandarmerii Wojskowej, prowadziła zmasowany hejt przeciwko ofiarom mobbingu i molestowania w tej instytucji. Hejterzy ujawniali m.in. wrażliwe dane medyczne oraz niejawne informacje z toczących się śledztw”.

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on print
Drukuj