Grzechy “Dobrej Zmiany” – XII. Sejm i Senat

POZORNY PARLAMENTARYZM 

Sejm i Senat stały się urządzeniami do wykonywania woli prezesa. Od 2015 roku w parlamencie brak realnej, rzetelnej dyskusji nad jakością uchwalanego prawa, hurtowo odrzucane są poprawki posłów i senatorów opozycji, ignorowane są opinie ekspertów, a prawo uchwalane jest w ekspresowym tempie, często w godzinach nocnych.

 

NOCNE GŁOSOWANIA  

Nadzwyczajny tryb pracy parlamentu w postaci wielogodzinnych obrad do późnych godzin nocnych to częsta praktyka w rządzie PiS. W taki sposób zmniejszono budżet dla RPO, znowelizowano ustawę o KRS i Sądzie Najwyższym czy odrzucono wniosek o wotum nieufności dla Anny Zalewskiej. Nocne obrady to dodatkowe koszty dla państwa z powodu nadgodzin personelu Sejmu i Senatu.

Powodują także, że obywatele mają utrudniony dostęp do śledzenia życia publicznego.

 

RZĄDOWE REFORMY WPROWADZANE JAKO POSELSKIE

Dużo kluczowych dla rządu PiS zmian zostało przeprowadzonych przez parlament nie w formie projektów rządowych, ale jako projekty poselskie, ponieważ zgodnie z regulaminem Sejmu (art. 34) taki tryb umożliwia szybsze prace nad ustawą. Projekty poselskie nie muszą być opiniowane, nie przechodzą uzgodnień międzyresortowych. Nie muszą też zawierać oceny skutków regulacji i nie wymagają publicznych konsultacji. W ten sposób wprowadzono m.in. wszystkie zmiany w systemie sądownictwa.

 

STRAŻ MARSZAŁKOWSKA Z DOSTĘPEM DO BRONI

Zgodnie z ustawą z 20 maja 2018 roku Straż Marszałkowska stała się służbą mundurową. W konsekwencji strażnicy otrzymali broń i paralizatory.

 

BRAK UJAWNIENIA LIST POPARCIA DO KRS      

Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, w którym zobowiązał Kancelarię Sejmu do odtajnienia list popracia sędziów do upolitycznionej przez PiS Krajowej Rady Sądownictwa. Listy do dziś nie zostały ujawnione.

 

KRYZYS SEJMOWY – BUDŻET W SALI KOLUMNOWEJ     

14 grudnia 2016 r. Kancelaria Sejmu ogłosiła informację na temat zmian w organizacji pracy dziennikarzy w Sejmie. Temat wywołał olbrzymie kontrowersje i protesty. Niektóre ogólnopolskie media wprowadziły bojkot polityków polegający na nieprzeprowadzaniu z nimi wywiadów. Podczas odbywającego się dwa dni później trzeciego czytania ustawy budżetowej poseł PO Michał Szczerba został wykluczony z obrad przez Marszałka Kuchcińskiego. Posłowie opozycji w geście protestu zaczęli okupować sejmową trybunę.

Decyzją Marszałka Kuchcińskiego posiedzenie było kontynuowane w sali kolumnowej sejmu. Nie zostali tam wpuszczeni przedstawiciele mediów, posłom opozycji uniemożliwiono zgłaszanie wniosków formalnych, zastawiając krzesłami przejście w głąb sali i nie dopuszczając ich do głosu, a poprawki do ustawy budżetowej na 2017 rok przegłosowano blokami. Część posłów Prawa i Sprawiedliwości podpisała listy obecności już po zamknięciu posiedzenia. Nie ma 100% pewności czy PiS zebrał potrzebne do przegłosowania budżetu kworum. Protestujący tej nocy pod sejmem próbowali zablokować wyjazd polityków, doszło do starć z policją.

 

CZYSTKA W BIURZE ANALIZ SEJMOWYCH

Biuro Analiz Sejmowych było eksperckim i doradczym zapleczem prawniczym, politologicznym, ekonomicznym i historycznym procesu legislacyjnego w Sejmie. Po wydaniu kilku krytycznych opinii wobec ustaw PIS, zwolniono współtwórcę i wiceszefa Biura, Jakuba Borawskiego. Po jego zwolnieniu odeszła lub została zwolniona większość pozostałych pracowników. Na ich miejsca zatrudniono ludzi sprzyjających PiS.

 

KOMISJA SPRAWIEDLIWOŚCI PIOTROWICZA

Przewodniczącym sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka jest były prokurator PRL, Stanisław Piotrowicz. To przez Komisję przechodziły m.in wszystkie ustawy zmieniające sądownictwo. Przewodniczący Komisji wsławił się nie dopuszczaniem do głosu ekspertów i posłów opozycji oraz ekspresowym tempem prac w późnych godzinach nocnych. Poprawki PiS do swoich projektów wysyłał często w ostatniej chwili, co uniemożliwiało posłom rzetelne zapoznanie się z ich treścią. Na ostatnim posiedzeniu komisji w tej kadencji, Piotrowicz nie pozwolił Rzecznikowi Praw Obywatelskich odpowiedzieć na pytania zadane w związku z jego dorocznym sprawozdaniem ze swojej działalności. Komisja wsławiła się również kontrowersjami wokół zachowania oraz wypowiedzi posłanki Krystyny Pawłowicz.

 

BARIERKI WOKÓŁ SEJMU

Barierki wokół sejmu pierwszy raz pojawiły się podczas “kryzysu sejmowego” w grudniu 2016. Kiedy wróciły latem 2017 roku, podczas protestów przeciwko niekonstytucyjnym zmianom w sądownictwie, zostały już na stałe. O teren otaczający parlament zwiększyła się też “strefa bezpieczeństwa”, do której mogą wejść jedynie osoby posiadające przepustki. Przed rządami PiS do strefy należały same budynki parlamentu, a każdy obywatel mógł swobodnie przejść przez otaczający je teren.

 

OCHOJSKA NIEWPUSZCZONA DO SEJMU           

Podczas trwającego 40 dni strajku opiekunów osób niepełnosprawnych, protestujących w sejmie chciała odwiedzić szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej. Na polecenie Marszałka Kuchcińskiego, Ochojska nie została wpuszczona do budynku.

 

WANDA TRACZYK-STAWSKA NIEWPUSZCZONA DO SEJMU

Podczas trwającego 40 dni strajku opiekunów osób niepełnosprawnych, protestujących w sejmie dwukrotnie chciała odwiedzić 91- letnia uczestniczka Powstania Warszawskiego, żołnierz AK i nauczycielka szkoły specjalnej, Wanda Traczyk-Stawska. Na polecenie Marszałka Marka Kuchcińskiego nie została wpuszczona do budynku.

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on print
Drukuj