Grzechy “Dobrej Zmiany” – XIII. Media

PRAWIE 3 MILIARDY NA TVPiS

Rząd musi dopłacać do działalności TVP ze względu na zwolnienia z abonamentu oraz na mniejszy wpływ z reklam spowodowany słabszą oglądalnością. W latach 2015-2019 rząd przyznał TVP ‘rekompensaty” oraz pożyczkę o łącznej wartości niemal 3 mld zł.

 

CZYSTKI W MEDIACH

Wg Towarzystwa Dziennikarskiego tylko do połowy 2016 roku pracę w mediach publicznych straciło 170 osób.

 

UPARTYJNIENIE TVP

Po przejęciu przez PiS na początku 2016 roku mediów publicznych, Telewizja Polska zaczęła realizować politykę informacyjną formacji rządzącej. Jeden z raportów Towarzystwa Dziennikarskiego podsumowuje sytuację w Wiadomościach: “Z całą odpowiedzialnością stwierdzamy, że Telewizja Publiczna działała wyłącznie jako organ propagandowy rządzącej partii. Wszystkie materiały wyborcze w „Wiadomościach” propagowały wyborcze hasła PiS lub dezawuowały stanowisko opozycji. Politycy rządzącego ugrupowania mieli ogromną przewagę w dostępie do widzów, a paski z zapowiedziami materiałów brzmiały jak cytaty z wypowiedzi na wiecach wyborczych PiS. Telewizja Publiczna bezwstydnie uprawiała nachalną propagandę rządzącej partii, lekceważąc ustawowy obowiązek bezstronności pluralizmu. Ponad miliard złotych przekazanych przez rząd TVP powinien być doliczony do wyborczych wydatków Komitetu Wyborczego Prawa i Sprawiedliwości”. Konkretne przykłady takiego stanu rzeczy prezentuje m.in. przygotowany przez Fundację Batorego Raport z monitoringu „Wiadomości” TVP w okresie kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego między 10 a 24 maja 2019 r.. Możemy przeczytać w nim np., że “przez dwa tygodnie (10-23 maja 2019) dwie trzecie, czyli 105 ze 153 tematów głównego programu informacyjnego TVP miało związek z wyborami. 69 z nich dotyczyło PiS; 68 było pozytywnych, jeden – neutralny. O Koalicji Europejskiej traktowały 33 tematy, wszystkie miały wydźwięk negatywny, dwa – również o wydźwięku negatywnym – dotyczyły Konfederacji. Wiośnie, Lewicy Razem i Kukiz15 nie poświęcono ani jednego tematu.”

 

PASKI TVP

Rada Języka Polskiego sporządziła raport, w którym przeanalizowała “paski” emitowane przez Wiadomości TVP w latach 2016-2017. Autorzy raportu stwierdzili, że dziennikarze TVP traktują język jako “instrument w walce politycznej, służący jednemu podmiotowi politycznemu [przyp. PiSowi] w celu kreacji wizji świata i narzucania jej obywatelom”. Jak dodał w jednym z wywiadów współautor raportu: “Powszechną praktyką staje się przemoc symboliczna, czyli narzucanie debacie publicznej zespołu znaczeń zinterpretowanych ideologicznie. Krytyka przeciwników nie ma charakteru merytorycznego. Służy tylko zdyskredytowaniu poprzez kpinę, ironię, oskarżenie, ośmieszanie, kompromitowanie”.

 

GAZETA KUZYNA KACZYŃSKIEGO

Grzegorz Tomaszewski, wydawca “Gazety Polskiej Codziennie” i uczestnik rozmów o budowie Srebrnej w Warszawie, poprosił Jarosława Kaczyńskiego o uratowanie gazety przed bankructwem, co zostało uchwycone na “taśmach Kaczyńskiego” z 29 lipca 2018 roku. W tym samym roku w “Gazecie Polskiej” i “Gazecie Polskiej Codziennie”, wydawanej przez FORUM SA, spółkę należącą do Srebrnej, znacznie wzrosła ilość reklam spółek skarbu państwa.

 

WSTRZYMANIE DOTACJI DLA NIEZALEŻNYCH PISM

Ministerstwo Kultury obcięło dotacje na 2018 rok dla takich czasopism, jak “Więź”, “Zeszyty Literackie”, “Przegląd Polityczny”, “Kultura Liberalna”, “Res Publica Nowa”, “Liberté!” czy “Korporacja Ha!art”. Wśród najwyżej ocenionych przez ministerstwo wniosków wyraźnie dominują pisma konserwatywno-prawicowe – “Fronda Lux”, “Arcana”, “Kronos” czy sympatyzujący z PiS magazyn “Wpis – Wiara, Patriotyzm i Sztuka”.

 

1,5 MLN KARY DLA TVN

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nałożyła gigantyczną karę pieniężną na TVN24 w wysokości 1,48 miliona złotych. Kara dotyczyła sposobu ukazywania wydarzeń w Sejmie i protestów w grudniu 2016 roku który, według KRRiT, propagował działania sprzeczne z prawem i zagrażające bezpieczeństwu. Rada nie przedstawiła jednak konkretnych zarzutów. Decyzja KRRiT wzbudziła reakcję wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego Guy’a Verhofstadta, który podczas konferencji prasowej ocenił, że jest to powód by przyspieszyć wdrożenie rezolucji PE, która może oznaczać sankcje dla Polski. Rzecznik Departamentu Stanu USA również wyraził zaniepokojenie, że “ta decyzja zdaje się podważać niezależność mediów w Polsce.” Pod presją atmosfery skandalu jaki wywołała ta decyzja, rada zdecydowała się uchylić decyzję.

 

RANKING WOLNOŚCI PRASY

Według rankingu wolności prasy prowadzonego co roku przez organizację Dziennikarze Bez Granic, Polska figuruje na 59 miejscu na 179 państw jeśli chodzi o poziom wolności mediów. W 2015 roku znajdowała się na 18 pozycji, w 2017 już na 54. Oznacza to spadek o 41 miejsc w ciągu 4 lat rządów PiS.

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on print
Drukuj