Zaskakujący werdykt Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego

Zdumiewająca decyzja. Najwierniejsi z wiernych obecnemu rządowi i ministrowi sprawiedliwości Panu Ziobro Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, po niespełna trzech godzinach rozprawy zdecydowała, że sędzia Igor Tuleya zachowa immunitet sędziowski. Tym samym Izba zablokowała możliwość prowadzenia sprawy z wniosku Prokuratury Krajowej, bezpośrednio podległej ministrowi Zbigniewowi Ziobrze. Prokuratura chciała postawić Tuleyi zarzuty za wykonywanie pracy sędziego.

Samo posiedzenie Izby było wątpliwe prawnie, bowiem decyzją Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej działalność Izby została zawieszona do momentu rozstrzygnięcia czy Izba jest sądem w rozumieniu prawa Unii Europejskiej. Warto także przypomnieć orzeczenie połączonych Izb Sądu Najwyższego, że Izba ta nie jest sądem w rozumieniu polskiego prawa.

Pretekstem do postawienia zarzutów sędziemu Tuleyi była sprawa związana z zarzutami podniesionymi przez opozycje w związku z posiedzeniem Sejmu w Sali Kolumnowej 16 grudnia 2016 r. Posłowie opozycji zablokowali wówczas mównicę w sali plenarnej Sejmu. Był to protest wobec wykluczenia z obrad posła PO Michała Szczerby (bez powodu) i wobec projektowanych zmian w zasadach pracy dziennikarzy w Sejmie. Dziennikarze mieli mieć ograniczony dostęp do posłów i pomieszczeń w budynku Sejmu. Posłowie opozycji domagali się zachowania dotychczasowych reguł. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński wznowił obrady w Sali Kolumnowej, gdzie przeprowadzono głosowania m.in. nad ustawą budżetową na 2017 r. Skutek? Posłowie opozycji nie mieli szans wziąć udziału w głosowaniu.

Sędzia Tuleya miał – zdaniem prokuratury – m.in. przekroczyć swoje uprawnienia i ujawnić informacje ze śledztwa. Ujawnienie polegało na tym, że w grudniu 2017 r. sędzia Tuleya w tracie rozprawy zdecydował, że pozwoli mediom wysłuchać ustnego uzasadnienia wyroku. Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania karnego do podjęcia takiej decyzji sąd miał prawo.

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on print
Drukuj